Son model iletişim cihazları yıldız filosu logosu şeklindedir. Mürettebatın göğsünün sol tarafına takılır. Cihazın koruyucu kısmı duranium'dan yapılmış ve daha sonra altın ve gümüşle güçlendirilmiştir. Basit görünümüne rağmen, aslında bu kısmın arkasında bilgisayar parçaları ve bir adet sarium crellide güç hücresi gizlidir..

Tüm karmaşık teknolojisine karşın, bu cihazlar minik bir dokunuşla aktif hale geçerler ve kullanıma hazır olduklarını belirtmek için kisa bir elektronik ses çıkarırlar. Kullanıcı, adını ve ulaşmak istediği kişiyi söyler ve cihaz iletişimi sağlar. Sesli bir komut verildiğinde veya cihaz konuşmanın bittiğini tespit ettiğinde bağlantı kesilir.

Aslında, gemi-içi bağlantı sistemiyle donatılmış yıldız gemilerinde kişisel iletişim aletlerine gerek kalmaz çünkü bu geminin sistemleri, fazladan bir cihaza gerek duymadan sözlü komutları algılayıp işleyebilir.

büyük resim için tıklayın...

eski model iletişim aletleri

Bir iletişim cihazının en temel parçası, altuzay iletim bileşkesidir (STA-Subspace Transciever Assembly). STA, kullanıcının sözlerini dijital darbelere çavirir. Bu darbeler geminin gövdesindeki kısa mnzilli radyo frekansı alıcıları tarafından yakalanır. Alıcılar da, geminin optik bilgi ağıyla ve ana bilgisayar işlemcileriyle temasa geçerek istenen yerle bağlantıyı sağlarlar.

Gemi bilgisayarına bağlandığı zaman, iletişim cihazı Evrensal Çeviri özelliği de kazanır. Mürettebatın herhangi bir üyesi, bilinen herhangi bir dilde iletişim kurabilir. Hatta yeterince bilgiyle, yeni karşılaşılmış bir dilin de önemli bir kısmını deşifre edebilir

Cihazın STA'sı ancak zayıf bir altuzay alanı yaratabilir. Asıl işi yapan gövdedeki radyo dalgası alıcılarıdır. Bu sayede görüşmeler 38.000-60.000 km arasında.yapılabilir (bir gemi genelde 40.000 km'de yörüngeye girer). Alıcılar olmadan bu uzaklık 500 km'ye düşer.

Standart Yıldız Filosu prosedürü tüm ilettişimin kodlanmış bir şekilde yapılmasını zorunlu kılar. Kodlama algoritması ise Yıldız Filosu tarafından rastgele değiştirilir ve galaksideki tüm iletişim için geçerli olur.

İletişim cihazları sadece ait oldukları kişi tarafından kullanılmak üzere tasarlanmıştır. İçindeki bir alıcı, mürettebat üyesine özgü bioelektrik alanı ve sıcaklık profillerini karşılaştırmadan önce emirleri uygulamaz. Bu alıcı ancak güvenlik kodunu bilen birisi tarafından aşılabilir. Ancak bu kod da sık sık değiştirilmektedir. Tüm bu önlemlerin nedeni ise, düşman kuvvetlerin cihazı izinsiz kullanmasını önlemektir.

Cihazın güç kaynağı, iki hafta ömürlü "sarium krellide" kristali pilidir. Cihazı daha az enerji tüketeceği bir modda tutmak pil ömrünü uzatır.

 

DİZİLER
|
FİLMLER
|
HABERLER
|
KÜLTÜRLER
|
TREKNOLOJİ
|
DOSYA
|
OYUNLAR
|
GEYİKLER
|
DOWNLOAD
|
LİNKLER