Make your own free website on Tripod.com

 

 

 

 

 

Bu küçük el aletleri sayesinde mürettebattan herhangi biri etrafı hakkında geçerli bilgilere sahip olabilir. Üstelik gezegenler bilimi, jeoloji, meteoroloji, kimya veya elektromanyeti uzmanı olmasa bile!

Bır laboratuara ihtiyacınız yok. Yaşam şekillerini kilometrelerce uzaklıktan tespit edebilir, kayaları oluşturan parçalarını inceleyebilir ve geniş bir bilgi kütüphanesinden yararlanabilir. Hatta altuzay (subspace) sinyallerini tespit etmede bile kullanılabilir.

Star Trek TNG: Technical Manual'a göre tricorder bir minyatürleştirme harikasıdır. Kullanıcıları, bünyesinde bulunan 235 ayrı mekanik, elektromanyetik ve altuzay cihazlarından istediğini seçip kullanabilir. Ekranı tamamen dinamiktir vekullanılmakta olan cihaza göre farklı şekiller alır, hata kullanıcının tercihlerine göre ayarlanabilir.

Tricorder başka gelişmiş cihazlarla terfi ettirilebilir, geliştirilebilir. Örneğin, tıbbi bir eklentiyle standart bir tricorder biolojik fonksiyonları inceleyebilen 86 ayrı cihaza daha sahip olur.

Ancak tricorder, boyutu dışında, bugünün tarayıcı teknolojisine çok da uzak değil...

"Functional Magnetic Resonance Imaging" (anlamını sormayın n'olur :) doktorlara, karamşık ameliyatlar sırasında hastanın vücudunun ulaşılması güç bölgelerinin 3 boyutlu görüntülerini verebiliyor. Toprak altı RADAR'ları değerli mineral kaynaklarını tespit etmek için kullanılabiliyor. "Flashlight" RADAR'lar ise kapalı bir kapının ardındaki bir kalp atışını bile duyabiliyor.

Öte yandan elde taşınabilen bazı şaşırtıcı cihazlar da kendini göstermeye başlıyor. Bunların içinde en ilginci Georgia Teknoloji Enstitüsü'nde yaratıldı.

Enstitünün bilim adamlarından Gene Greneker bu aletin köklerinin 1980'lere dayandığını belirtiyor. Yine savaş bir icada yol açıyor: Amerikan ordusu araştırmacılardan yaralı askerlerin yaşam işaretlerini tespit etmede kullanılabilecek ve elde kolayca taşınabilecek bir cihaz istiyor. Amaç askerlerin, vurulmuş arkadaşlarının ölü mü sağ mı olduklarını anlayıp savaş alanında buna göre hareket etmelerini sağlamak.

Ve böylece Flashlight RADAR yaratılıyor. Bu radar polislere, gardiyanlara kapalı kapılar ardında kalanları bulmada yardım edebildiği gibi, daha insacıl amaçlar için, örneğin bir depremde enkaz altındaki canlıların tespit edilmesinde kullanılabiliyor...

 

tricorder - 23. yüzyıl

 

tricorder - 24. yüzyıl

 

DİZİLER
|
FİLMLER
|
HABERLER
|
KÜLTÜRLER
|
TREKNOLOJİ
|
DOSYA
|
OYUNLAR
|
GEYİKLER
|
DOWNLOAD
|
LİNKLER