Make your own free website on Tripod.com

 

 

 

 

 

Birleşmiş Gezegenler Federasyonu, barışçı bir halk için oldukça korkutucu silahlara sahiptir. Görünen o ki, 24. yüzyılda en iyi savunma önemli bir saldırı gücü, foton ve hatta kuantum torpidoları gibi. Ancak, en popüler silah hala; güvenlik subayları, araştırma ekipleri ve yıldızgemileri tarafından kullanılan PHASER'dır ve herhalde hep öyle kalacaktır.

Bu silahların nasıl çalıştığı çok da açık değil. Yine Star Trek TNG : technical manual'a göre, bu silah adını daha eski bir türevinden almaktadır (PHASed Energy Rectification). Parlak bir ışık enerjisi ışını yayar. Elde taşınan modelleri düşük derecelerde insansıları bayıltabildiği gibi, en yükdek ayarda kayaları patlatmadan buharlaştırabilir. Yıldızgemilerinin lazer bankları ise geniş alanları buharlaştırabilir ve düşman gemilerinin kalkanlarını etkisiz hale getirmek üzere ayarlanabilir.

"Jane's Internetional Defense" dergisi teknoloji editörü Mark Hewish, günümüzde lazerin varolan çeşitlerini geliştirmek için çaba harcandığını belirtiyor (bu arada LASER=Light Amplification by Stimulated Emission for Radiation).

Çin görünüşte başarılı bir lazer üretti bile. Bu tüfeğimsi lazer silahı düşmanın gözlerine ateşleniyor ve kör bırakıyor. Birkaç yıl önce bazı Amerikalı bilimadamları da bu konuda çalıştıysa da, toplum baskısı nedeniyle durmak zorunda kaldılar. Doğrusu binlerce genç insanı kör etmek kan dökmeyen bir silah için pek de küçük bir karşılık olmasa gerek.

Hewish'e göre lazerler düşman füzelerine karşı savunmada önemli başarılar kaydettiler. Örneğin, bir Amerikan-İsrail ortaklığı sonucu doğan "Tactical High Energy Laser" (yanda) 1999 yılı sonunda israil'in kuzey sınırına yerleştirilmiş olacak. Silah yüksek enerjili lazeri, ateşlenmiş bir düşman füzesinin dış çeperini yakmak, yakıt tankını patlatmak ve füzeyi parçalara bölmekte kullanıyor. ABD'deki testler silahın işe yaradığını gösterdi.

Amerika Hava Kuvvetleri'nin "Airborne Laser" projesi de oldukça ilginç. Yedi değiştirilmiş Boeing 747 jetine monte edilecek son derece güçlü lazerler 400 km'lik bir alnadaki düşman silahlarını hedeflerine varamadan yok edecek.

En "fütürist" plan ise, Airborne Laser'e benzer bir uzay bazlı lazer inşa etmek. Bu lazer, düşman füzelerini fırlatıldıktan çok kısa bir süre sonra vurabilir ve enkazı düşmanın üzerine yığabilir.

 

Ancak, yine Hewish'e göre, geleneksel kurşunların veya füzelerin yerini alacak enerji bazlı silahlar yapmak anlamsız.

"Bu tip silahlar önemli bir avantaj sunmuyorlar." diyor Hewish. " Eğer bir tüfeğin onda biri fiyata veya on katı menzile sahip olslardı belki. Ama böyle bir durum şimdilik yok..."

 

 

 
     
 

Dört farklı phaser ve özellikleri

 

DİZİLER
|
FİLMLER
|
HABERLER
|
KÜLTÜRLER
|
TREKNOLOJİ
|
DOSYA
|
OYUNLAR
|
GEYİKLER
|
DOWNLOAD
|
LİNKLER