Kaptan James Tiberius Kirk

(William Shatner)

İlk beş yıllık görevinde yıldız gemisi Atılgan'ın kaptanı (2264-2269). Hareketin olduğu yerde olmayı seven kararlı bir kaptan. Kobyashi Maru senaryosunu geçebilen tek akademi öğrencisi. Mezun olduktan sonra ilk görevi USS Faragut'taydı. 2264'te NCC-1701'in kaptanlığına atandı. Böylece bu gemiye kumanda eden üçüncü kaptan oluyordu.
Beş yıllık görev sonunda Kirk amiralliğe yükseltildi ve Will Decker geminin kaptan koltuğuna oturdu. Birkaç kriz durumunda Kirk gemiye tekrar kumanda etmek durumunda kaldı. Amirallik rütbesini, dostu Spock'ı aramak için Atılgan'ı çalınca kaybetti. 2293'te Kirk Khitomer barış konferansını kurtardı ve böylece Federasyon'la Klingonlar arasındaki barış görüşmelerini etkiledi.

Kirk 2233'te Dünya gezegeninde doğmuştu. Dr. Carol Marcus'tan David adlı bir oğlu oldu. David 2285'te Klingonlar tarafından öldürüldü.

Hobileri arasında dağcılık ve paraşüt gibi ilginç aktiviteler vardır. Kirk NCC 1701-B'yi kurtarırken Nexus adlı bir boyuta geçmiş ve daha sonra Dr. Soran tarafından öldürülmüştü.

Spock

(Leonard Nimoy)

Atılgan'ın birinci subayı ve bilim subayı. Yıldızfilosu Akademisi'nden mezun olan ilk Vulcan. Spock aslında sadece yarı-Vulcan'dır. Babası Vulcanlı Sarek ve annesi Dünyalı Amanda Grayson'dır. Spock elinden geldiğince tam bir Vulcan olmaya çalışır. Spock, Kirk komutaya geçmeden 11 yıl önce görevine

başlamıştı. 2285'te Atılgan'ı patlamadan kurtarmaya çalışırken maruz kaldığı yüksek radyasyon yüzünden ölmüştü. Ancak ölürken Doktor McCoy'a ruhunu (katra) "vermeyi" başarmış ve GENESIS sayesinde bedeni tekrar yaşama döndürülmüştü. Daha sonra bedeni ve ruhu Vulcan'da biraraya getirilmişti. Spock'ın bir de Sybok adında ve Tanrı olduğunu iddia eden bilinmeyen bir varlık tarafından öldürülen bir kardeşi vardır.

Leonard 'Bones' McCoy

(DeForest Kelley)

Atılgan'ın tıp subayı. McCoy'un babası ölümcül bir hastalığa yakalanmıştı. McCoy ona acıyarak "fişini çekmiş" ve huzur içinde ölmesini sağlamıştı. Ne yazık ki bu olaydan kısa bir süre sonra hastalığa çare bulunması, McCoy'un yıllarca vicdan azabıyla yaşamasına yol açmıştı.

Montgomery Scott

(James Doohan)

Atılgan'ın mühendislik şefi. "Scotty" olarak da bilinir. Scott bir çok Yıldızfilosu motorunda düzenlemeler yapmış çok yetenekli bir mühendisti. Geminin mühendislik bölümü onun ikinci eviydi. 2294 yılında, 72 yaşındayken ve Yıldız Filosu'na 11 ayrı gemide 52 yıl hizmet ettikten sonra nihayet emekli oldu. Boş vakitlerinde teknik yazılar okumaktan hoşlanır.

   

Hikaru Sulu

(George Takei)

Atılgan'ın dümencilik subayı. Sulu önce geminin fizikçisiydiyse de, sonradan dümenci oldu. 2290'da USS Excelsior'ın kaptanı oldu. Onun kumandasındaki gemi Beta Quadrant'ındaki anormallikleri araştırdı. 2293'te Sulu, Kirk'ün komutasındaki Atılgan'a Klingonlar'ı yenmede yardım etti. Hobileri botanik, eskrim ve eski silahlardır.

Uhura

(Nichelle Nichols)

Atılgan'ın iletişim subayı. Swahili dilinde ismi "özgürlük" anlamına gelir. Aynı zamanda yetenekli bir teknisyendir. Şarkı söylemek en büyük zevkidir.

Pavel Andreievich Chekov

(Walter Koenig)

Atılgan'ın ikinci dümencisi. Köprü mürettebatının en gencidir. Chekov bir süre USS Reliant'ta görev yaptı ve bu gemi Khan tarfından yok edilince Atılgan'a döndü.

Christina Chapel

(Majel Barett Roddenberry)

Hemşire ve McCoy'un asistanı. Daha sonra fizikçilik görevine atandı.

Janice Rand

(Grace Lee Whitney)

Önce gemi subayı daha sonra ışınlama şefi. Son olarak USS Excelsior'da iletişim şefliği yaptı

 

 

DİZİLER
|
FİLMLER
|
HABERLER
|
KÜLTÜRLER
|
TREKNOLOJİ
|
DOSYA
|
OYUNLAR
|
GEYİKLER
|
DOWNLOAD
|
LİNKLER