Make your own free website on Tripod.com

 

 

 

 

 

Kaptan Jean-Luc Picard

(Patrick Stewart)

Yvette ve Gessard Picard'ın oğlu, Robert'ın kardeşi. Atılgan-D'nin kaptanı olmadan önce 22 yıl USS Stargazer'da çalıştı. Fransa'nın Paris şehrinde doğdu. Tarih ve arkeolojiden hoşlanır. Dedektif romanları kadar dramalara da (özellikle Shakespeare) hayrandır. Adil bir adam ve kararlı bir lider olarak tanınır. Dr. Crusher'la yakın bir dostluğu vardır. Akademideyken Nausciannlar tarafından bıçaklandığından yapay bir kalp taşımaktadır..

Birinci Subay William Thomas Riker

(Jonathan Frakes)

Picard tarafından genellikle "Bir Numara" diye çağrılan Riker, ikinci kumandan olmanın yanısıra dış görev ekiplerine de komutanlık eder. Alaska'da doğmuştur ve (4. sezonda belirtildiğine göre) 32 yaşlarındadır. Annesi o daha çok küçükken öldüğünden onu hiç tanıyamamıştır. Genç bir subayken aşık olduğu Deanna'yla şimdilerde sadece arkadaştır. Defalarca kendi gemisine kaptanlık etme teklifi almış olmasına rağmen, Atılgan-D'ye olan sevgisi yüzünden hep geri çevirmiştir. Daha önce USS Hood gemisinde, Kaptan De Soto'nun birinci subaylığını yapmıştır. Mükemmel bir poker oyuncusudur.

Teğmen DATA

(Brent Spiner)

Atılgan-D'nin android operasyon subayı. Omnichron Theta IV'de, Dr. Noonian Soong tarafından yaratıldı. İlk olarak USS Tripoli tarafından bulundu ve daha sonra Yıldız Filosu Akademisi'ne girdi. Turing testinden "sezgili" notu alan Data, Atılgan-D'ye gelene kadar bir çok yıldız gemisinde başarıyla görev yaptı. Data'nın bir de Lore adında bir ikizi vardır. Her ikisi de soluk bir tene, sarı gözlere sahiptir ve sırtlarındaki kapatma düğmesi hariç fiziki yönden tam birer insandırlar. Data'nın en büyük dileği düşünce ve duygu bakımından tambir nsan olmanın nasıl bir şey olduğunu öğrenmektir. Hobileri müzik, oyunculuk, şiir, kedisi Spott, resim ve pokerdir. Aynı zamanda iyi bir mühendis olduğundan Geordi'ye sık sık yardım eder. Bir çok konuda uzman olan Data, Atılgan-D'ye rahatça kumanda etmektedir. Tamamen mantıklı olmaya programlanmış olsa da, güvertenin en şefkatlisidir.

Teğmen Worf

(Michael Dorn)

Atılgan'ın sakin(!) Klingon'u ve güvenik şefi (Yar'ın ölümünden sonra).Rus bir aile tarafından evlat edinilmiş ve büyütülmüştür. Klingon ailesi Khitomer katliamı sırasında öldürülmüştü. Erkek kareşi Kurn ise o sırada Khitomer'de olmadığından kurtulmuştu. Bu olay olduğunda Worf altısındaydı, kardeşi ise henüz bebekti. Worf Akademi'ye giren ilk Klingon'dur. K'ehleyr'den Alexander adında bir oğlu vardır.

Worf, Klingon bir aileye sahip olamamanın verdiği üzüntüsüyle, önceleri bir "süper Klingon" olmaya çalışmış; fakat zamanla yumuşamış ve Picard ve Riker'a tam bir bağlılık göstermiştir. "Savaşçıların içeceği" dediği erik suyuna bayılır .

Danışman Deanna Troi

(Marina Sirtis)

Yarı insan, yarı Betazoid olduğundan, başkalarının duygularını okuma yetisine sahiptir (Ferengi hariç). Deanna'nın, o daha bebekken ölen babası, Ian Andrew adında bir Yıldız Filosu subayıydı. Deanna ve Riker birbirlerini, Atılgan'a tayinleri çıkmadan çok önce tanımışlardı. Eğer Riker kariyerini tercih etmemiş olsa, neredeyse evleneceklerdi. Çikolataya bayılır.

Baş Mühendis Geordi La Forge

(LeVar Burton)

Kör olarak doğduğundan, beyninin maddeleri en ince ayrıntısına kadar incelemesini ve böylece "görmesini" sağlayan özel bir vizör takar. Kendine güveni eksik olduğundan kadınlarla duygusal ilişkilere girmekte sorunlar yaşar, ancak mühendislikte bir dahidir. Özenli çalışması ve hayal gücü sayesinde gemiyi sayısız defa kurtarmıştır. Herkesle iyi geçinmesine rağmen Data'yla olan dostluğu ayrı bir önem taşır.

Dr. Beverly Crusher

(Gates McFadden)

Kocası Jack, Picard'ın kumandasındaki Stargazer'da, bir yer görevi sırasında öldü. Oğlu Wesley gerçek bir dahidir. Atılgan'ı sebep göstermeden bir yıllığına terk etti ve yerini Dr. Pulaski'ye bıraktı. Ancak 3. sezonda geri döndü. Bir zamanlar onu kocasının ölümünden sorumlu tutmuş olsa da, şimdi Picard'la iyi birer dostturlar.

Güvenlik Şefi Tasha Yar

(Dense Crosby)

2337'de doğan Tasha, Akademi'den mezun olduktan hemen sonra geldiği Atılgan-D'de dört yıl hizmet verdi. Başta Data ve barmaid Guinan olmak üzere tüm iş arkadaşlarıyla iyi bir dostluğu vardı.

Tasha'nın Atılgan'dan ayrılışının hikayesi biraz karmaşık olsa da basitçe özetlemeye çalışacağız...

2344'te, uzaydaki bazı anormallikler yüzünden bir solucan deliğine giren Atılgan-C, 22 yıl geleceğe giderek Atılgan-D'yle karşılaşır. Eğer geri dönemezse, Klingon üssünü Romulanlara karşı savunamayacak ve bu savunmaya hayran kalan Klingonlarla Federasyon arasında barış imzalanamayacaktır. Bu karşılaşma sırasında, Guinan bir şekilde Tasha'nın ölmüş olması gerektiğini hisseder. Anlamsız ve sıradan bir ölümdense kahramanca ölmeyi tercih eden Yar, Atılgan-C'yle gidip Taktik Subayı olarak yardım etmeye karar verir. Gemi geldiği solucan deliğinden geri dönüp zaman normalleşince, Atılgan'ın mürettebatı artık bu olayı hatırlamıyordur...

 

 

DİZİLER
|
FİLMLER
|
HABERLER
|
KÜLTÜRLER
|
TREKNOLOJİ
|
DOSYA
|
OYUNLAR
|
GEYİKLER
|
DOWNLOAD
|
LİNKLER