Make your own free website on Tripod.com

STARFLEET COMMAND

Starfleet Command gerçek zamanlı bir strateji oyunu. Oyun 3D hızlandırıcıları desteklemesine rağmen aslında 2D. Yani gemileri sadece iki boyutlu uzayda hareket ettirebiliyorsunuz (bak şimdi :-)). Yapımcılara göre bu, gerçekçilikten kaybettirse de, oyunun geri kalan kısımlarını daha iyi yapmalarını sağlıyor ki, bu da aslında doğru. Oyun, Starfleet Battles denen bir masaüstü oyununu temel alıyormuş.

Federasyon, Romulan ve Klingonlar'ın dışında Lyran, Hydran veya Gorn'u da seçebiliyoruz. Oyunda genç bir Yıldız Filosu kaptanını yönetiyor ve kahramanlıklar gösterip yeni gemilere ve rütblere terfi etmeye çalışıyoruz. Dizideki bir yıldız gemisinde gördüğümüz tüm fonksiyonları kullanma şansına sahibiz. Bu, bir sürü karmaşık kontrolle aynı anda uğraşmak anlamına da geliyor tabii. Verilen görevi başarıyla tamamlar ve gemimizi sapasağlam geri döndürürsek, bir miktar prestij puanı kazanıyoruz. Bunları harcayarak yeni subaylar almak, gemiyi onarmak ve yeni gemiler almak mümkün. Yanılmıyorsam en fazla dört gemilik bir filoyu yönetmek mümkün.

Uzay Yolu adventure oyunlarını simülasyonlara tercih ettiğimden olsa gerek, bu "gemi yönetimi ve savaş strartejisi"ni pek de tutmadım. Evet, aldım oynadım bir süre oyalandım ama hepsi bu. Bir yerden sonra görevler de sapıtınca bir kenara fırlattım. Yine de tavsiye ederim ama "HIDDEN EVIL gelsiinnnn arttııkkkk!!!" diye bağırıp kırlarda delice koşmaktan alıkoyamam kendimi (ne?)

INTERPLAY- RTS

minimum konfigürasyon WIN 95/98, P200, 32 MB RAM (3Dfx destekliyor)