Make your own free website on Tripod.com

STAR TREK: 25th ANNIVERSARRY

 
İşte Star Trek adventurelarının yüz akı! Uzay Yolu'nun 25. yılı için çıkarılan oyun, orijinal diziyi konu alıyor. Her biri bir Uzay Yolu bölümü gibi hazırlanmış bir çok küçük macera var oyunda. Bunlar genelde Atılgan'da başlıyor. Gerekirse yapılan gemi savaşlarından zaferle çıkarsanız, gezegenlere veya başka gemilere ışınlanıyor ve gizemli olayları çözmeye çalışıyorsunuz.

Tüm mürettebat oyunda çizgi-roman benzeri minik karakterler olarak boy gösteriyor ve seslendirmeleri gerçek oyuncu kadrosu tarafından yapılmış. Çizimleri pek başarılı olmasa da idare eder (anlayın işte!). Görevler güzel ama bir çok programlama hatası yüzünden bazen abuk subuk olaylar olup olaylar kendiliğinden çözülebiliyor, açılamaz kapılar şans eseri açılıyor vs. Bir de elinizde yıldız haritasındaki gezegenleri gösteren şema yoksa yandınız demektir çünkü oyundaki haritada isimler yazmıyor (kullanım klavuzunda var!) ve hepsini teker teker denemek zorunda kalıyorsunuz. Kopya yazılımı önlemek için alınmış bu önlem. Neyse ki Uzay Yolu sitesi her derde deva, sayfanın altında göreceğiniz haritalar, 25th Anniversary ve Judgement Rites oyunlarının isimlendirilimiş haritaları (hariataları bana gönderen Tonguç'a teşekkürler). Haritaları orijinal boyutta görebilmek için üzerlerine tıklamanız yeterli.

Oyun bence başarılı ve sürükleyici, kesinlikle sıkmaz. Oynadığım en zevkli Star Trek oyunlarından. Bu oyunun daha sonra Judgement Rites adında bir de devamı yapıldı. Onun da bu oyundan pek bir farkı yoktu.

Bu iki oyunu da Interplay'in web sitesinden ısmarlayabilirsiniz.

25th Anniversary de bende var, isterseniz kopyalatabilirim. Mail adresim belli: artun@uzayyolu.cjb.net

25th Anniversary haritası
Judgements Rites haritası

 

INTERPLAY - 1 CD veya 10 HD (CD-rip) - 1991

minimum gereksinimler:

Dos veya Windows, 386 işlemci, 4 MB RAM