Make your own free website on Tripod.com

STAR TREK TNG: 'a final unity'

Oyunumuz tıpkı TNG dizisi gibi başlıyor. Birinci Suay Riker, kaptan Picard'a bir geminin hızla Neutral Zone'a girdiğini bildiriyor. Data geminin bir Garidian Vessel'i olduğunu söylüyor. Tam gemiyle bağlantı kurulacakken koca bir cisim görünür hale geçip, çekici ışınla vessel'i yakalıyor. Büyük Uzay arcıyla temas kurulunca, bunun kendi aralarında bir mesele olduğunu söyleyip karışmamamızı öneriyorlar.

Burada karar yetkisi oyun tarafından Picard'a yani bize devrediliyor. Saldırabiliriz, kaçabiliriz, blöf yapabiliriz veya onları dinlemeyip kafamıza göre takılailiriz. Bu arada, köprüdeki subaylara da danışabiliriz. İşte bu da oyunun güzel bir yanı: herkes kendi karakteri doğrultusunda bir tavsiye veriyor (ve kafamızı karıştırıyor:-)). Tabi ki son karar bizim.

Bu da oyunun ikinci güzel tarafı: ne yaparsak senaryo ona göre düzenleniyor. Mesela savaş durumunda kazanmamız imkansızken saldırı emri verir de el becerimizle kazanırsak senaryo ona göre kendini yeniliyor.

Oyunun ilerleyen bölümlerinde diğer karakterlere de kumanda edebiliyoruz. Ayrıca savaş sahneleri çok ayrıntılı, gemiye çeşitli taktiksel manevralar yaptırmak mümkün. Bir de, dizideki sanatçılar oyunda kendi grafiklerini seslendiriyor. Bu da atmosferi bayağı güzelleştiriyor...

Kısacası, bu oyun gerçekten de az bulunan, iyi bir STAR TREK oyunu. Tek eksisi (ve en önemlisi) 1995 tarihli olduğu için bulmanızın biraz zor olması. Grafikler de sizi tatmin etmeyebilir, ama önemli olan bizce senaryo. Bulmayı başarırsanız kaçrmayın, hemen yakalayın, hatta bize de haber verin deriz. Biz bunu oynayamadık da...

 

SPECTRUM HOLOBYTE - 1 CD - 1995

minimum konfigürasyon 8 MB RAM, 486 DX 33, 20 MB HD alanı, 4x CD-ROM sürücü

not: Bu oyun açıklamasının hazırlanmasında evrenin en iyi oyun dergisi (valla abartmıyoruz :) GAMESHOW' un aralık 95 sayısındaki bazı paragraflardan yararlanılmıştır (tamam tamam, araklanmıştır :)) Bize kızmayacaklarından eminiz.. .(" Aaa Zebani, teşekküre mi geldin?... N'apçan o proton tabancasıyla?")