Make your own free website on Tripod.com

 

 

 

 

bilgiyle karışık mavra uzmanlarından Polat 'Zebani' Yarışçı'nın seyir defterinden:

 

STAR TREK GERÇEKLERİ

Öyle ya bu ekip bi bakıyorsun birilerini ışınlıyor (genelde Scotty yapıyor), sonra zamanda bi sıçrıyor 500 sene ileri veya geri gidiyor falan filan. Pekii diyelim ki biz dünyalılar böyle bir gemi yapıp fezanın derinliklerine dalmaya karar verdik. Acaba bizi ne tür zorluklar bekliyor merak ettiniz mi? Ya da bugünkü teknolojimizle Star Trek'deki kaç şeyi gerçekleştirebiliriz? Walla tablo çok kötü hemen söyliyim. Ama siz okumaya devam edin. Eğlenceli.

Bi kere ışınlama konusu en büyük baş ağrımız. Filmde Scotty bi düğmeye basıp Kaptan Kirk'ü istediği bir yere ışınlıyordu. Peki bugünkü teknolojiyle ben MEG'i diyelim ki Ay'a ışınlamak istedim. Walla gerekli malzemeler aynen bir yemektarifinde olduğu kadar hatta ondan daha da karmaşıktır. Sorun atomlardan kaynaklanmaktadır. Bir insanda 10 üzeri 28 atom varmış (saymış gavur). E MEG'de de o kadar olduğunu varsayalım (gittikçe şişmanlayan birisinin atom sayısında değişme olur mu? Bu ödev sorusuydu), şimdi öyle bir transfer aleti yapıcaz ki bu alet atomları tarayıp karşı tarafa gönderebilsin ve karşıdaki alet de bu atomları okuyup tekrar MEG'i oluşturabilsin. Burada hemen 150 adet sorun çıkıyor karşımıza. Birincisi her bir atom için bir KB'lık yer gerekiyor ve bu da şu anda olmayan 10 üzeri 16 MB bir Harddisk'e sığması demektir. İkinci sorun ise "e bu kadar da olmaz ki kardeşim" dedirtecek cinsten şöyle ki: MEG'in atomlarını transfer seviyesine getirmek için (yani kuarklar diye bilinen atomaltı parçacıkları seviyesine inip maddeyi çözebilmek için) maalesef MEG'i 100 milyar derecede ısıtmamız gerekir ki bu da 100 tane bir megatonluk hidrojen bombası demektir. Yani bizim MEG güneşe göre 1 milyon kez daha çok ısınacak (herif zaten bu işlemler sırasında kalpten gider). Ayrıca diyelim ki (yine) MEG Ay'dan sıkıldı ve geri dönmek istiyor ve biz de onu geri getirecez. Üçüncü sorun ise "boyunuz posunuz devrilsin" dedirtecek cinsten, şöyle ki: Bizim geminin (kaptan benim) ışınları alması için bir teleskop çanağına ihtiyacı var. Bu teleskop çanağının bir zamanlar MEG olan 10 üzeri 28 atomu hiç kayıpsız toplaması gerekmektedir ki bu teleskobun da çapının 50.000 km olması demektir (ekiple oturduk hesapladık). Yani uzay gemimizin bir yerinde Dünya'nın 4 misli daha büyük bir teleskobumuz var (hiçbir masraftan kaçınmadık!). Ama esas sorun "e pes artık, Allah'ınızdan bulun" dedirtecek cinsten, şöyle ki: bu atomları toplayan aletin her bir atomu toplaması eee... söylemeye dilim varmıyor ama imkansız çünkü belirsizlik yasasına göre (Werner Heisenberg, 1927) bir atomun elektronunun belirli bir zamandaki hızı ve konumunun hesaplanmasının imkansız olduğudur. Yani bizim milyar dolarık alet bir yasa yüzünden basit bir işlemi yapamıyor, daha da ilginci MEG öldü (mükemmel cinayet buna denir!).

Bir başka sorun da Atılgan gemisinin galaktik mesafeleri aşmak için kullandığı warp sürüş motor sistemidir. Bu motor, bildiğimiz sidikli araba veya uçak motorlarının aksine yakıt olarak benzin ya da tüpgaz değil (daha nerelerdeyiz işte, arabalarda yakıt olarak tüpgaz kullanıyoruz!) madde ve antimaddeyi kullanmaktadır. Tahmin ettiğiniz gibi burada da tam olarak 370 sorun çıkıyor karşımıza ve içlerinden bir tanesi "Allah'ın adını verdim bi sus" dedirtecek cinsten şöyle ki: normalde gemimizin (hala bizim, MEG yok) ışık hızının yarısına kadar ulaşabilmesi için kendi kütlesinin 81 katını yakıt olarak kullanması gerekmektedir (dünyadaki tüm yakıtları bilmem kaçla çarpınız!) Halbuki Warp sisteminin kullandığı madde-antimadde gemiye olağanüstü bir itiş gücü vermekte ve ışık hızına yaklaşılmaktadır, bununla da kalmayıp yeterli antimaddemiz varsa (var mı çocuklar?) ışık hızının üstünde bile hareket edebiliriz (nasıl fren yapacağımızı ise hiç sormayın!). Fakaaaat gel gör ki şu anki teknolojimiz daha bir gram bile antimadde üretememiştir. Antimadde denilen şeyin maddenin tamamen ters yüklüsü olduğunu ve bu ikisinin karşılaşması halinde ortaya devasa miktarlarda enerji çıktığını bilmeniz kısacık anlamsız hayatınız için ne kadar yararlıdır bilemiyorum (bakınız MEG'e ne oldu). Tabi bir de ışık hızı sorunu ve wormhole (kurt deliği) sorunları var ama artık onları da sonra anlatırım. Anlayacağınız daha çook fırın ekmek yememiz lazım tüm bunları yapmak için. Şimdi izin verirseniz MEG'in atomlarına el fatiha okuycaz.

Polat "Zebani" Yarışçı

 

DİZİLER
|
FİLMLER
|
HABERLER
|
KÜLTÜRLER
|
TREKNOLOJİ
|
DOSYA
|
OYUNLAR
|
GEYİKLER
|
DOWNLOAD
|
LİNKLER