Make your own free website on Tripod.com

 

 

 

 

 

Kaptan Benjamin Lafayette Sisko

(Avery Brooks)

Sisko, Dünya gezegeninde, New Orleans kentinde doğdu. Yıldızfilosu Akademisi'nin mühendislik ve gemi dizaynı bölümüne girdi. Stajını Yıldızüssü 137'de yaptı, bu olayı daha sonra hayatının en güzel deneyimlerinden biri olarak değerlendirecekti. Akademi'yi bitirdikten sonra ilk görevine atanmayı beklerken, Jennifer adında bir kadınla tanıştı. Evlendiler ve ertesi yıl oğulları Jake doğdu.

Bu sıralarda, henüz bir asteğmenken, Curzon Dax isminde bir Trill diplomatıyla tanıştı. Dax ona hem iyi bir arkadaş, hem de bir akıl hocası oldu. Tzenkethi savaşları sırasında birçok yıldızgemisinde çalıştı. Bunlardan ikisi, Kaptan Leyton yönetimindeki Livingston ve Okinawa'ydı. Leyton onu mühendislikten kumanda subaylığına geçme konusunda ikna etti.

Okinawa'dan sonra, Sisko Saratoga yıldızgemisinde birinci subay olarak görev yaptı. Daha sonra, Wolf 359 savaşında, Borg'u durdurmaya çalışan Federasyon gemileri arasında Saratoga da vardı. Gemi yok edildi, Sisko ve oğlu Jake kaçmayı başardı ama Jennifer öldü...

Sisko yıkılmıştı. Bu olaydan sonra üç yıl Utopia Planitia tersanesinde çalıştı. Tam filodan ayrılmayı ve sivil hayata dönmeyi düşünürken, Yıldızfilosu onu terfi ettirdi ve Bajor gezegeni yörüngesinde, Cardassianlar tarafından yapılmış, harap haldeki bir uzay istasyonunu olan Derin Uzay 9'un kumandanlığına getirdi.. Sisko kısa sürede istasyonun yakınlarında bir kurt deliği (wormhole) keşfetti ve burada yaşayan, Bajoranlar'ın Kahinler (Prophets) dediği kişilerle ilk teması gerçekleştirdi. Kahinler'le kurduğu iletişim sayesinde yaralarını sarmaya başladı. Ve böylece eski adıyla Terok Nor, yeni adıyla Derin Uzay 9 istasyonunda ve Yıldızfilosu'nda kalmaya karar verdi.

...ayrıca: Yemek pişirmek en büyük zevkidir. Büyük bir beyzbol fanatiğidir, Akademi'de de güreş takımının kaptanıdır. Bir diğer ilgi alanı 21. yy. Dünya tarihidir. Çok iyi piyano çalar ve şarkı söyler.

Dr. Julian Subatoi Bashir

(Alexander Siddig)

Derin Uzay 9'un tıp subayı. IQ'su, el-göz koordinasyonu, refleksleri ve boyu, o daha çocukken genetik yöntemlerle arttırılmıştı.

Julian yaşına göre güdük, şaşkın ve beyince az gelişmiş bir çocuktu. Yedinci doğum gününde ailesi onu Adigeon Prime'a götürdü ve burada iki ay boyunca DNA tedavisine tabi tutuldu. Dünyaya dönünce ailesi başka bir şehire taşınmış ve değiştirilmiş kayıtlarla Julian'ı yeni bir okula yazdırmıştı. Gerçekleri 15 yaşında öğrenen Julian, kendisini "doğadışı" görmüş ve ailesini bu yüzden yıllar boyu affetmemişti.

Yıldızfilosu Tıp Akademisi'nin bitirme sınavında sadece bir soruya yanlış cevap vererek mezun oldu. Paris'te çok prestijli bir iş teklifi aldıysa da Yıldızfilosu'nda kalmayı tercih etti. Kabul edebileceği onca görev arasından Derin Uzay 9'u seçti, çünkü "gerçek sınır tıbbı" icra etmek istiyordu!

Dr. Bashir, kendi yaşam sinyallerini denetleme yeteneğine sahiptir: genetik eklentilerinden kalan bir miras!...

 

Jadzia Dax

(Terry Farrell)

Teğmen Dax otuzlu yaşlarında çekici bir Trill'di. (Trill'ler, vücutlarının yanal kısımlarını kaplayan kahverengi noktalardan tanınabilirler). Jadzia Dax, bir "symbioant"la birleşme onuruna erişebilmiş ender Triller'den biridir. (Symbioant (Dax), solucanımsı bir yaratıktır ve insansı "evsahibi" (Jadzia) içine yerleştririlir. İkisi böylece tek bir canlı olurlar. Bu olayın kökeni hakkında kesin bir bilgi yoktur) Symbioantlar yüzyıllarca yaşayabilir ve önceki "evsahipleri"nin hatıralarını koruyabilirler.

Jadzia'nın tüm hayatı "birleşme" üzerine odaklanmıştı. Yıldızfilosu Akademisi'ni bitirdikten sonra,Trill'e döndü ve üç yıl süren programa katıldı (bu programla seçilen adaylar bir symbioantla birleşmeye hak kazanırlar). ve başarılı oldu, Dax symbioantıyla birleşti, onun sekizinci "ev sahibi" oldu.

Jadzia Dax, Derin Uzay 9'a bilim subayı olarak atandı.

Gul Dukat tarafından öldürüldü, ama Dax symbioant'ı kurtarıldı.

Ezri Dax

(Nicole DeBoer)

Dax'ın dokuzuncu "ev sahibi". Birleşmeden önceki ismi Ezri Tigan'dı.

Ezri, USS Destiny'de asistan danışmandı ve Dax symbioant'ı Trill'e götürülürken gemideki tek Trill'di. Yolculuk sırasında beklenmedik bir şekilde Dax symbioant'ı bozulmaya başlayınca, Ezri onu kurtarabilmek için Dax'la birleşmeyi kabul etti. Bu olaydan sonra, Dax'ın eski arkadaşı Benjamin Sisko'yu bulmak için Dünya'ya gitti, onun yardımını almayı umuyordu. Böylece Derin Uzay 9'a döndü...

Burada öncelikle mürettebatın soğuk tavırlarıyla karşılaştıysa ve kendine güveni azaldıysa da, zamanla işler yoluna girdi ve istasyonda danışmanlık görevini kabul etti.

Kira Nerys

(Nana Visitor)

Birinci subay ve Bajoran bağlantı subayı.

Kira, Dahkur Province'da, Bajor gezegeninde doğdu vr Singha mülteci kampında büyüdü. Üç yaşındayken babası ona annesinin Singha'da kötü beslenmeden dolayı öldüğünü söyledi ancak, 2374'te, annesinin "harem kadını" olarak alıkonduğunu ve Gul Dukat (Cardassian lideri)'ın sevgilisi olarak yedi yıl geçirdiğini öğrendi.

Babasının ölümünden birkaç yıl sonra, Kira Bajoranlar tarafından Terok Nor istasyonuna gönderildi. Görevi, istasyonun eczanesinde gizlenmiş bir listeyi bulmaktı. Burayı araştırırken, eczacı Vaatrik içeri girince onu öldürmek zorunda kaldı. Daha sonra, cinayeti araştırmakta olan Odo'yla karşılaştı. Cardassianlar'a karşı savaşan bir Bajoran isyancı olduğunu kabul etmesine rağmen, cinayet işlendiği sırada başka bir yerde sabotaj yapmakta olduğunu iddia etti. Odo gitmesine izin verdi.

Daha sonra, Cardassianlar nihayet Bajor gezegeninden çekilince, Kira Federasyon'un Bajor'a önerdiği yardıma önce karşı çıksa da, kendini Derin Uzay 9'a bağlantı subayı olarak atanmış buldu.

Kira'nın sanatsal eğilimleri olmasa da ilginç bir özelliği, dudak okumayı bilmesidir.

Miles Edward O'Brien

(Colm Meaney)

Derin Uzay 9'un operasyon şefi.

Miles'in babası onun bir çellocu olmasını istemiş ve hatta Aldebaran Müzik Akademi'sine kabul edilmesini sağlamıştı ama Miles Yıldızfilosu'nu seçti. Mezun olunca beş gemide görev yaptı, bunlardan ikisi USS Rutledge ve USS Atılgan'dı.

O'Brien, Federasyon-Cardassian savaşı boyunca Rutledge'de taktik subayı olarak görev yaptı. Cardassianlar'ın Setlik III'te yaptığı katliam sonrası burada katıldığı bir kurtarma operasyonu sırasında bir Cardassian'ı öldürdü. Bu olay onu üzun süre rahatsız etti. Daha sonra O'Brien Atılgan-D'ye atandı. Burada önce savaş köprüsü subayı, daha sonra da ışınlama şefi görevlerinde bulundu. Burada Keiko Ishikawa'yla evlendi ve kızları Molly doğdu. O'brien daha sonra terfi ettirilerek Derin Uzay 9'a atandı, ailesini de buraya getirmeyi ihmal etmedi.

Odo

(Rene Auberjenois)

İstasyonun güvenlik şefi. Dizinin ilk iki sezonu boyunca kim ya da ne olduğunu bilmese de, bir Changeling (şekil değiştirme yeteneğine sahip bir ırk)'dir. Yüz kaşiften biri olarak Great Link'ten gönderilmiş ve kurt deliğinden geçerek Alpha Quadrant'ına ulaşmıştı. Burada Dr. Mora Pol tarafından bulunmuş ve incelenmişti. Doktor Odo'nun eğitimiyle uğraştı ve onun şekil değiştirme yeteneklerini insanları eğlendirmede kullandı. Odo doğal olarak insansı bir biçim almayı da öğrendi.

Cardassain Yüksek Komutanlığı için düzenlenen bir resepsiyonda yine ilgi odağı haline getirilnce, Odo Dr. Mora'yla kavga etti ve araştırma merkezini terk etti. Bir süre madenlerde vakit harcadı. Daha sonra Odo, Gul Dukat (Cardassian lideri) tarafından Vaatrik'in ölümünü araştırmaya zorlandı. Kira baş şüpheliydi ama, Odo ona inandı ve gitmesine izin verdi. Odo Terok Nor'un güvenlik şefi oldu ve bir keresinde Timor, Ishan ve Jillur adında üç Bajoran'ı Gul Dukat'a suikast girişiminde bulunmak suçundan tutukladı. Ancak bu üçü idam edildikten sonra masum olduklarına dair bir kanıt bulunca bu olaya çok üzüldü ve büyük bir olasılıkla kendini bu yüzden adalete adadı; adaleti kanundan üstün tuttu. Yıldızfilosu istasyonu devraldığında Odo da görevini sürdürdü.

Quark

(Armin Shimerman)

İstasyonun barı olan Quark'ın Yeri'ni işleten Ferengi. Reşit olunca evini terk eden Quark, ilk işinden patronun karısıyla 'uygunsuz vaziyette' yakalanınca kovuldu. Daha sonra, sekiz yıl boyunca bir Ferengi gemisinde aşçılık yaptı, ta ki Terok Nor'da bir bar satın alana kadar.

Yıldızfilosu istasyonu devralınca, önce ayrılmak istedi ancak Sisko'nun ısrarı üzerine kalmayı kabul etti. böylece diğer dükkan sahiplerine de örnek oldu.

 

ayrıca:

Dördüncü sezonda mürettebata Atılgan'dan tanıdığımız Klingon Worf da dahil oldu.

 

 

DİZİLER
|
FİLMLER
|
HABERLER
|
KÜLTÜRLER
|
TREKNOLOJİ
|
DOSYA
|
OYUNLAR
|
GEYİKLER
|
DOWNLOAD
|
LİNKLER